СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ І ДОПОМОГА НАСЕЛЕННЮ СИЛАМИ НЕУРЯДОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Оновлено: 25 квiт 2019 р.

Конкуренція за лідерство на ринку соціальних послуг державних (комунальних) і неурядових організацій створило іншу, нову унікальну можливість для України реалізовувати державну політику соціального захисту і допомоги населенню силами неурядових організацій.


Порівняємо уявлення і очікування нас, клієнтів, від державної і неурядової організації або установи, які надають соціальну допомогу:


· Державна установа соціального обслуговування – вічна, стабільна, компетентна і упереджена, націлена на мінімізацію своїх зусиль, інертна і не сучасна, бюрократична, де без папірця ти не маєш жодних прав на допомогу, установа в якій проблема клієнта всього на всього випадок «№ Х», персонал не вірить в свою цінність та цінність організації, в якій працює, тим самим зневажає мету діяльності установи та саме керівництво. Потреби і проблеми колективу установи або не озвучуються самими працівниками , або після пасивного озвучення очікується зовнішня допомога для їх вирішення і задоволення керівництвом. Комунікація формальна і схожа на монолог вчителя до дитини - яка нічого не вміє і всьому вірить і довіряє безумовно. Успіх полягає у виконанні плану заходів або наданню запланованої кількості допомог/консультацій. Тобто процес за ради процесу і успіх взаємодії з клієнтом не досліджується і зворотній зв’язок з ним відсутній.

· Неурядова громадська або благодійна організація, яка надає соціальну допомогу: фокусується на вирішенні сучасних соціальних, правових і медичних проблем суспільства або якоїсь групи/громади, її діяльність тимчасова, не стабільна, але така у якої можна очікувати на співчуття і практичну допомогу. Без формальних (не живих) правил і бюрократичних принципів, тому можна очікувати на допомогу одразу після озвучування проблеми (без документів, довідок про діагнози або соціальні статуси). В ній готові допомагати не залежно від діагнозу пацієнта або його соціального і матеріального стану. Персонал самоорганізваний, гуманістичний, вірить в місію організації і гуртується навколо свого не офіційного лідера (це не завжди Голова правління або директор). Всі проблеми колективу вирішуються самостійно не очікуючи допомоги з зовні. Клієнти таких суб’єктів соціальної допомоги націлені на отримання різноманітної благодійної допомоги але перевагу надають матеріальній. Відповідальність за кінцевий результат взаємодії більше покладається на працівника НУО, який намагається зробити життя клієнта об’єктивно кращим, якіснішим. Організація завжди відслідковує результат своєї роботи в кожному клієнті і свій соціальний вплив в громаді.


Державна система соціальної допомоги і обслуговування громадян на місцях не сприяє розвитку роботи неурядових організацій на рівні громад (це в кращому випадку). Іноді їх оцінка впливу роботи НУО сприймається, як не потрібна, руйнуюча старі підходи і стереотипи функціонування державних органів соціального спрямування, які самостійно реалізовували державну соціальну політику для громадян країни, але на які ніколи не впливали бажання і пріоритети цих громадян-набувачів їх соціальної допомоги. В деяких випадках це ставлення схоже на конкуруюче, або таке, що знецінює діяльність неурядовців.З 2016 року, завдяки інноваційним програмам БО «100% життя», БФ « Світло надії» і іншим прогресивним лідерам неурядової соціальної сфери в Україні починається народжуватись взаємна співпраця між виконавчою владою і НУО, які мають в собі потенціал забезпечувати потреби громади/певної її категорії осіб (жертви сімейного насильства, наркозалежні особи, осиротілі діти, ветерани АТО та ін.). В різних адміністративно-територіальних одиницях (Суми, Полтава, Черкаси, Львів) почали з’являтись практики надання соціальної допомоги недержавними суб’єктами (громадськими і благодійними організаціями і фондами) не за кошти міжнародних донорів або меценатів і олігархів, а за кошти міських і обласних Адміністрацій і Департаментів.


З 2017р. вже такі специфічні послуги замовляють різні державні (комунальні) суб’єкти соціальної і медичної допомоги по всій Україні (Клінічні лікарні, ТМО, Центри соціальних служб для дітей, сімей та молоді) але ця практика хаотична, дуже залежить від прогресивності очільника адміністрації або Департаменту, не містить єдиного підходу (методики) до вирішення єдиних соціально важливих проблем громадян всієї країни в цілому.

В м. Києві такий феномен, як Механізм соціального замовлення народився в 2017р. (весь 2016р. БО «100% життя. Київський регіон» працювали над цим з Департаментом соціальної політики м. Києва і Київською Міською Радою).

В 2017р. Депсоцполітики було проведено перший аукціон на торгівельному майданчику для держзакупівеь Prozoro з метою закупівлі дев’яти різних соціальних послуг для різних категорій киян з статусом інвалідності або хворих на різні хронічні захворювання. Відтоді механізм соціального замовлення повільно але постійно проростає у взаємодії між державними і недержавними суб’єктами соціальної допомоги столиці.


В 2018р. за кошти місцевого бюджету столиці соціальні послуги надавали ВГО "Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю», ВБО «Даун Синдром», МБФ «Право на здоров’я» і БО «100% життя. Київський регіон».


Загальний бюджет Соціального замовлення Департаменту соціальної політики м. Києва протягом п’яти років (2017 – 2021рр.):· 2017 р. склав 1 млн. грн. ,

· 2018 р. він вже складав 2,5 млн. грн.,

· 2019 р. він збільшився до 5 млн. грн.,

· Планується на 2020р. – 7 млн.,

· Планується на 2021р. – 9 млн.


Це ілюструє успішність підходу! Говорить про фінансову ефективність такої закупівлі соціальних послух шляхом аукціону, де об’єкт закупівель має змогу купити якісну послугу для клієнта і заощадити свій бюджет не утримуючи існуючі заклади соціальної сфери і тим паче не створюючи нові структурні підрозділи і Центри.


Ця співпраця з року в рік формує все більшу довіру органів виконавчої влади столиці до НУО і все більшу нашу фаховість. Впроваджуючи Договори про надання соціальної допомоги шляхом Соціального замовлення нам прийшлось підняти планку: тепер наші фахівці мають вищу освіту в соціальній або медичній сфері, ми навчились формувати вартість нових для Українського ринку соціальних послуг, ми тепер готові до перевірок Управляння фінансів і Управління держпраці, Фонду соціального захисту інвалідів і навіть Управління Державної фіскальної служби. Тобто досвід взаємодії урядових і неурядових суб’єктів соціальної допомоги збільшив врази нашу організаційну спроможність і фаховість. Ми, НУО, покращили імідж державних установ, які шляхом Соціального замовлення швидко реагують і забезпечують потреби своїх клієнтів (пацієнтів з Даун синдромом, осіб, які живуть з інвалідністю, пацієнтів з обмеженим прогнозом життя, хворих на ВІЛ, жінок, які зазнають сімейного насильства та ін.)


Робоча група з підготовки плану заходів проекту догляду людей з обмеженим прогнозом життя. З права на ліво: Лада Булах, Олена Святюк, Ольга Трикуль.


Наша організація, БО «100% життя. Київський регіон» і Київський міський територіальний цент соціального обслуговування 2 травня 2019р. укладуть Договір про закупівлю соціальної послуги (в якій нас визнано переможцем аукціону): назва предмета закупівлі: ЛОТ 1. Паліативна допомога (особам з обмеженим прогнозом життя, які мають невиліковні прогресуючі захворювання, зокрема, ВІЛ-інфекція.) Строк надання послуг: від 26 квітня 2019 до 31 грудня 2019; Інформація про ціну пропозиції: 1 364 239,16 UAH з ПДВ


В рамках Договору БО «100% життя. Київський регіон» надаватиме комплексну соціальну допомогу для 77 пацієнтів протягом 2019р. Це ВІЛ-інфіковані паліативні хворі з обмеженим прогнозом життя, які мають невиліковні прогресуючі захворювання.


Послуги, які ми надаватимемо в рамках виконання Договору:

1. оцінка потреб та визначення складових догляду паліативних ВІЛ-інфікованих хворих (далі – отримувачі послуг),

2. допомога у веденні домашнього господарства (придбання і доставка продовольчих, промислових товарів, медикаментів; допомога у приготуванні їжі; допомога в прибиранні житла);

3. допомога у самообслуговуванні (купання; зміна натільної, постільної білизни);

4. сприяння в наданні медичних послуг,

5. проведення медичних процедур відповідно до рекомендацій лікаря;

6. допомога в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами;

7. допомога в оформленні документів, внесенні платежів;

8. супроводження на прогулянку;

9. сприяння в організації денної зайнятості;

10. організація соціально-психологічної допомоги членам сім’ї отримувача соціальної послуги;

11. консультування щодо основ паліативного догляду за хворою людиною.


Схожу допомогу звісно потребують багато інших категорій пацієнтів (на сам перед особи з онкологічними захворюваннями і хворих на складні форми цукрового діабету). Сподіваємось ця практика з 2020 р буде розширена і паліативну допомогу вдома зможуть отримувати більша кількість киян з обмеженим прогнозом життя.


В кінці свого монологу не можу не згадати про неймовірну новину для працівників соціальної сфери, та і для всіх українців, адже всі ми в різні моменти життя, потребуємо соціальної допомоги і підтримки! Президент України, Петро Порошенко, 23 квітня підписав Закон України "Про соціальні послуги"! Він геть новий, інший. Основною метою Закону є удосконалення діючого законодавства, зокрема в частині адміністрування соціальних послуг, підвищення статусу соціальних працівників та інших фахівців, що надають соціальні послуги; забезпечення захисту прав осіб, які отримують соціальні послуги; розширення повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань організації надання соціальних послуг за місцем проживання осіб, які отримують такі послуги.


Якщо двома словами, завдяки новому Закону розширюються повноваження Органів місцевої влади, які самостійно вирішуватимуть пріоритетність соціальних потреб саме своєї громади, скільки соціальних послуг і яких саме потребує їх громада і який необхідно для цього бюджет. Також громадяни України отримають право самостійно вирішувати яку соціальну послугу їм отримувати і у якого провайдера. Це схоже на живий ринок соціальних послуг, а це означає якість і доступність соціальних послуг лише покращуватиметься, а обсяги витрат на утримування системи соціальної допомоги будуть ринково обґрунтованими.


© Лада БУЛАХ, виконавчий директор БО "100 відсотків життя. Київський регіон"

345 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

Адреса :
м. Київ, бульвар Академіка Вернадського, 16 В
(вхід з двору Європейського Університету)

Телефонуйте:
Тел.: +38 044 362 45 20

Для листувань:
03115, а/с 74, office@100lifekyiv.org

© 2018-2019 БО "100 відсотків життя.
Київський регіон". Сайт створено на Wix.com

150х56.jpg