Економічне насильство в сім’ї: як його розпізнати і подолати?

Домашнє насильство зазвичай асоціюється виключно із застосуванням фізичної сили. Але насправді набагато частіше люди стають жертвами економічного або морального насильства в сім’ї. Про те, що таке економічне насильство, як його розпізнати і як припинити


ГОДУВАЛЬНИК НАШ

Економічне насильство над іншими членами сім’ї здійснюють люди, які концентрують в своїх руках всі доходи сім’ї: свою зарплату, зарплату другого з подружжя, пенсії батьків та інші види доходів. При цьому тільки від них залежить, скільки з «загальної скарбнички» отримає кожен з членів сім’ї.

Часто такий вид насильства притаманний людям, які є єдиними «годувальниками» в сім’ї. Вони вважають, що розподіл грошей, визначення пріоритетних витрат, фінансові покарання або заохочення – це їх прерогатива по праву. Робиться це під приводами «загального» бюджету, «розумного» планування фінансів і «турботи» про добробут сім’ї. В результаті люди, що потрапили у фінансову залежність у власній родині, відчувають себе приниженими і обдуреними. Коли ж справа доходить до поділу майна і активів (наприклад, в разі розлучення), то раніше залежні люди найчастіше залишаються ні з чим.


ЩО ВВАЖАТИ НАСИЛЬСТВОМ?

– будь-які обмеження щодо фінансового ознакою: «тобі не належить, тому що ти не заробляєш (мало заробляєш)»;

– відбирання грошей або обмеження доступу до них: «всі гроші повинні бути в одних руках»;

– покарання грошима: «не отримаєш, бо ти недостатньо робиш по дому»;

– позбавлення права заробляти: «сиди вдома, вари борщі»;

– позбавлення можливості використовувати матеріальні блага сім’ї без «вагомої причини» або дозволу (авто, техніка, прикраси);

– створення умов фінансової залежності для одного або кількох членів сім’ї (коли на будь-які покупки, навіть дрібниці, потрібно просити гроші, часто доводячи необхідність таких витрат);

– вимога звітувати за витрачене (приносити квитанції і чеки, вести докладну письмову звітність);

– перешкода в придбанні економічних активів, наприклад, коли великі покупки (нерухомість, авто) записуються на ім’я тільки одного члена сім’ї, іншому ж в цьому відмовлено, навіть якщо вкладення були спільними;

– привласнення цільових соціальних виплат (допомога по безробіттю, допомога на дитину, пенсія по інвалідності та інше)

– несправедливий розподіл фінансової відповідальності. Наприклад, коли один член сім’ї заробляє тільки на себе, а другий на зароблені гроші змушений утримувати всю родину, купувати необхідне для дому та побуту.


ЯК БОРОТИСЯ?

Юридично довести вину «економічного тирана» вкрай складно. Ще складніше залучити його до відповідальності. Крім того, як показує практика, жертвам економічного насильства найчастіше потрібні психологічна підтримка, ознайомлення зі своїми правами та відновлення самооцінки. Для цього зазвичай потрібні комплексні заходи. Отже, що радять фахівці?


Не мовчати. Треба сказати про свою претензію безпосередньо тирану, іншим членам сім’ї та своїм близьким. Запропонувати свій варіант ведення бюджету та розподілу коштів сім’ї.


Звернутися до психолога. Тривалий фінансовий тиск не проходить для психіки безслідно і тягне за собою купу додаткових проблем. З ними потрібно розібратися.


Зрозуміти, що ви заслуговуєте більшого. Ніхто не має права так поводитися з іншими людьми. Це злочин по відношенню до вас. Про це повинні знати і ви, і той, хто тримає вас за «фінансового раба».


Піднятися в своїх очах. Подумайте, чому ви терпіли економічне насильство. Тому що ви не працюєте? Спробуйте знайти роботу. Тому що у вас немає освіти? Так відновитеся в університеті або запишіться на курси.

Іноді в атмосфері економічного насильства зробити щось вкрай складно. Але пам’ятайте, що сучасні технології дають масу можливостей для безкоштовної освіти і роблять ринок праці більш доступним.


Піти від тирана. Не все в цьому житті залежить від вашої старанності. Можливо, ви вже зробили все, що могли, щоб перетворитися з жертви в рівноправного партнера. Можливо, настав час піти від того, хто не цінує вас, не дозволяє розвиватися і ставить в залежне становище? Не думайте, що ви самі і у вас нічого не вийде, – зверніться за допомогою до близьких, рідних, волонтерів, соціальних служб, в кризові центри або центри підтримки (жінок, молоді, матерів з дітьми).

423 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

Адреса :
м. Київ, бульвар Академіка Вернадського, 16 В
(вхід з двору Європейського Університету)

Телефонуйте:
Тел.: +38 044 362 45 20

Для листувань:
03115, а/с 74, office@100lifekyiv.org

© 2018-2019 БО "100 відсотків життя.
Київський регіон". Сайт створено на Wix.com

150х56.jpg