Гумор та медики: про що жартують лікарі, коли ми сидимо до них у черзі


Лікар, а за сумісництвом капітан команди "Одеської Ліги сміху" (Збірна медиків Одеси) Міша Гумберидзе, розповів, чому їхній гумор здебільшого чорний і чому хороші лікарі не ображаються на жарти про свою професію.

Про нашу медицину не проти пожартувати і професійні гумористи, й прості українці. Але про те, як лікарі жартують про себе та пацієнтів, більшість з нас знає хіба що з профільних серіалів ("Доктор Хаус", "Інтерни" тощо). Адже коли ми потрапляємо на прийом або в лікарню - вже не до сміху.

У чому сіль "медичних жартів" - розповідає лікар і гуморист в одній особі.

- Ми (Збірна медиків Одеси) виросли зі студентського КВК, потім - "Ліга сміху", - каже Михайло Гумберидзе. - Кожен з нас вчиться або працює в медичній галузі, тому професійного гумору в нашому житті повно. Кожен з нас стикається з медициною, але не всі знають її ізсередини. От ми і вирішили взяти "медичний гумор" за основу наших жартів.


Чому гумор медиків такий чорний?

- Цинічний гумор - захисна реакція на стрес, через який проходить кожен лікар. Гумор народжується там, де боляче. У нашій професії біль, скажімо так, на першому місці. Ви не зустрінете жодної лікарні, де б його не було. Через це жарти медиків найчорніші, найгіркіші. Справжній медичний гумор можна почути на хірургічному столі в операційній. Я працював два роки в хірургії, тому, поклавши руку на серце, можу сказати - він справді дуже цинічний. Але до широкої аудиторії доходить тільки лайт-версія - "народний гумор", який зрозуміє кожен.


Про що найчастіше жартують медики? 

- Медики жартують над собою. Медики жартують над смертю, бо це їхня близька подруга, яка з ними постійно. І медики жартують над хворобами (саме над діагнозом, а не пацієнтами, хоча люди часто сприймають це на свій рахунок). Найчастіше висміюють немічність нашої медицини. І лікарі, й пацієнти жартують над одним і тим самим.

У нас є професіонали, яких беруть на роботу за кордон, але вони не можуть реалізувати себе в нашій країні. Смішно, коли на лікарню виділяють мільйон гривень, а в ній немає безкоштовних бахіл. Коли людина приходить до приймального покою, а їй не можуть зробити найпростіший укол... Звісно, в нашому гуморі присутня самоіронія до всіх цих речей.


Чи може медика образити жарт про хабарі? 

- Жарти про гроші або непрофесіоналізм лікарів скривдять тільки тих, кому вони адресовані. Якщо лікар чесний, йому нема чого ображатися. Ось вам і лайфхак, як перевірити, чи хороший перед вами лікар! Ми й самі про це жартуємо. Тут цензури немає.


Які жарти заборонені медичною етикою?

- Наприклад, на телебаченні не пройде жарт про діагноз пацієнта. Є таке негласне правило: не можна жартувати про червоне, чорне та коричневе. Розумієте, про що я? Це кров, смерть і, як у нас у медицині кажуть, фекалії. Ми і так з цим стикаємося щодня. Навіщо про це жартувати?\

Звісно, ніщо не заважає групі лікарів створити в Telegram чат, де вони будуть щось обговорювати або жартувати. Але мало хто робить це, щоб спеціально знущатися над пацієнтами. Якщо лікар цинічний, він може поглумитися над пацієнтом прямо в обличчя.

Як медики жартують одне з одного?

- Якихось маленьких приколів дуже багато. Санітара, наприклад, можуть назвати "утконосом". Буває, один лікар може зробити іншому якийсь "укол" - налити воду в гумові рукавички. Але так зазвичай роблять тільки молоді медики або студенти. Старші лікарі воліють інтелектуальнішого гумору. Бо в нас серйозна професія - в стінах поліклініки не до жартів. Розігрувати когось перед серйозною операцією або прийомом пацієнтів - не дуже етично.


Чому медики не люблять "Доктора Хауса"?

- Усі медичні серіали нам трохи чужі. Навіщо, коли в кожного на роботі свій? Ми щодня дивимося цілі "мильні опери", фільми жахів, мелодрами, фантастику... Якщо медик буде дивитися серіал про лікаря - він не розслабиться, а шукатиме до чого прикопатися - спрацює професіоналізм. Правда, є один дуже хороший медичний серіал - "Клініка". Ось там багато схожого з реальністю. А "Доктор Хаус" побудований навколо особистості, яка не зовсім нормальна й типова. Там екстраординарний медик.


Чи може почуття гумору лікаря сприяти одужанню? 

- Звичайно! Гумор має на пацієнтів терапевтичну дію. Я вам більше скажу: одужання в значній мірі залежить від настрою пацієнта. Але який може бути настрій без усмішки?

Я був у дитячих відділеннях, де персонал дуже позитивно ставиться до важкохворих дітей. Але у нас не заведено їх якось веселити, переодягатися в казкових героїв, як на Заході. Хіба що якийсь спонсор або депутат оплатить роботу аніматорів. Таких позитивних моментів цій малечі бракує.

Усі медики проходять курси психології людини, фізіогноміки. Зі 100% інформації, яку каже пацієнт лікарю, 60% є невірною. Медик має знайти істину. І на основі знань ми вже розуміємо, коли можна пожартувати, щоби пом'якшити або вивудити з пацієнта якусь інформацію.

Правда, в нашій країні лікарю часто важко усміхатися через маленьку зарплату й важку роботу, невдячне оточення. І складно цю усмішку передавати іншим.


Лікар і меми

Тарас Жиравецький, директор львівської клініки, засновник української фейсбук-спільноти "Медичні історії", де жартують мемами про пацієнтів: - Меми - це моя просвітницька робота. Завдання сучасних лікарів - займатися превентивною медициною і переконати пацієнтів звертатися в лікарню якнайшвидше. Доки справа не дійшла до якоїсь складної хвороби. Тут є два способи. Перший - залякування. Але частина людей тоді навпаки починає ще більше уникати лікування. Другий варіант - описати якусь проблему з гумором. Коли пацієнт бачить себе з боку, він розуміє, що це смішно. Тому простіше звернутися до лікаря й спробувати розв'язати цю проблему.


За матеріалами ЙОДМЕДІА

173 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

Адреса :
м. Київ, бульвар Академіка Вернадського, 16 В
(вхід з двору Європейського Університету)

Телефонуйте:
Тел.: +38 044 362 45 20

Для листувань:
03115, а/с 74, office@100lifekyiv.org

© 2018-2019 БО "100 відсотків життя.
Київський регіон". Сайт створено на Wix.com

150х56.jpg