ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

Тютюн і здоров'я легенів

Щороку 31 травня Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) та її партнери по всьому світу відзначають Всесвітній день без тютюну. Щорічна кампанія є приводом для широкого інформування про шкідливі і смертельні наслідки вживання тютюну і пасивного куріння, а також сприяння скороченню вживання тютюну в будь-якій формі.

Тема Всесвітнього дня без тютюну 2019 р .: «тютюн і здоров'я легенів». Кампанія покликана підвищити обізнаність про: згубні наслідки вживання тютюну для легенів людини, від раку до хронічних респіраторних захворювань; найважливішу роль легких для здоров'я і благополуччя кожної людини.

Ще одне завдання кампанії - закликати зацікавлені сторони з різних секторів до практичних дій, переконати їх в необхідності ефективних заходів зі скорочення вживання тютюну і залучити до боротьби за перемогу над тютюном.Як тютюн загрожує здоров'ю легких людей по всьому світу

Особливу увагу у Всесвітній день без тютюну 2019 р буде приділено різноманіттю негативних наслідків впливу тютюну для здоров'я людини в усьому світі. 

До них відносяться:

Рак легенів.  Тютюнопаління є провідною причиною розвитку раку легенів, і на його частку припадає понад дві третини випадків смерті від цієї хвороби в світі. Вплив вторинного тютюнового диму в домашній обстановці і на роботі також підвищує ризик раку легенів. Відмова від куріння може знизити ризик захворювання на рак легенів: через 10 років після припинення куріння ризик розвитку раку легенів скорочується приблизно в половину в порівнянні з ризиком для курця.Хронічні респіраторні захворювання.  Куріння тютюну є провідною причиною хронічної обструктивної хвороби легень - захворювання, при якому накопичення гнійної слизу в легенях викликає хворобливий кашель і болісне утруднення дихання. Ризик розвитку ХОЗЛ особливо високий серед осіб, які починають палити в молодому віці, оскільки тютюновий дим значно уповільнює розвиток легенів. Тютюн також посилює астму, яка обмежує активність і сприяє втраті працездатності. Якнайшвидше припинення куріння - найбільш ефективний спосіб уповільнити розвиток ХОЗЛ і полегшити симптоми астми.

Наслідки на різних етапах життя.  У немовлят, які зазнали внутрішньоутробного впливу токсинів тютюнового диму в результаті куріння матері або її контакту з вторинним тютюновим димом, нерідко спостерігається уповільнення зростання і функціонального розвитку легенів. Дітям молодшого віку, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму, загрожують виникнення і загострення астми, пневмонії та бронхіту, а також часті інфекції нижніх дихальних шляхів.

Згідно з оцінками, від інфекцій нижніх дихальних шляхів, викликаних пасивним курінням, в світі вмирають 165 000 дітей, які не досягли 5 років. Ті, хто доживають до дорослого віку, продовжують відчувати вплив вторинного тютюнового диму на своє здоров'я, оскільки часті інфекції нижніх дихальних шляхів в ранньому дитинстві значно підвищують ризик розвитку ХОЗЛ у дорослому віці.

Туберкульоз.  Туберкульоз (ТБ) вражає легені і послаблює легеневу функцію, яка ще більше страждає від куріння тютюну. Хімічні компоненти тютюнового диму можуть провокувати латентну інфекцію ТБ, яка є приблизно у кожного четвертого людини. Активна форма ТБ, ускладнена згубним впливом тютюнопаління на стан легенів, значно підвищує ризик інвалідності і смерті від дихальної недостатності.
Забруднення повітря.  Тютюновий дим є вкрай небезпечну форму забруднення повітря: у ньому міститься більше 7 000 хімічних речовин, з яких 69 речовин входять в число відомих канцерогенів. Яким би непомітним і позбавленим запаху не був тютюновий дим, він може затримуватися в повітрі протягом майже п'яти годин, піддаючи присутніх ризику розвитку раку легенів, хронічних респіраторних захворювань і зниження легеневої функції. Цілі кампанії з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2019 року


Найбільш дієвим заходом щодо поліпшення стану легень є скорочення споживання тютюну і вдихання вторинного тютюнового диму. Однак в деяких країнах широкі верстви населення, і особливо курці, мало знають про наслідки куріння тютюну і пасивного куріння для здоров'я легенів людини. Незважаючи на переконливі докази того, що тютюн шкодить здоров'ю легких, потенційна ефективність заходів проти тютюну в плані поліпшення здоров'я легенів досі недооцінюється.

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2019 р покликана підвищити обізнаність в наступних питаннях:

ризики, пов'язані з курінням тютюну і впливом вторинного тютюнового диму;інформація про конкретні небезпеки тютюнопаління для здоров'я легенів;глобальні масштаби смертності та захворюваності від хвороб легенів, викликаних тютюном, включаючи хронічні респіраторні захворювання та рак легенів;нові фактичні дані про зв'язок між курінням тютюну і смертністю від туберкульозу;наслідки впливу вторинного диму для здоров'я легенів людей різного віку; важлива роль здоров'я легенів для досягнення загального здоров'я і благополуччя; можливі дії і заходи, які можуть бути прийняті ключовими сторонами, включаючи громадськість і державні органи, для зменшення пов'язаних з тютюном ризиків для здоров'я легенів.

Центральна тема «Тютюн і здоров'я легенів» має значення і для інших глобальних процесів, включаючи міжнародні зусилля по боротьбі з неінфекційними захворюваннями (НІЗ), туберкульозом і забрудненням повітря в цілях зміцнення здоров'я. Вона є приводом залучити зацікавлені сторони з різних секторів і розширити можливості країн для більш активного здійснення довели свою ефективність заходів по боротьбі проти тютюну MPOWER, передбачених у Рамковій конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну (РКБТ ВООЗ).


Заклик до дій

Здоров'я легень не забезпечується виключно відсутністю захворювань, і тютюновий дим має серйозні наслідки для здоров'я легенів курців і некурящих людей в усьому світі.

Для досягнення Цілі сталого розвитку, що передбачає скорочення передчасної смертності від не інфекційних захворювань на одну третину до 2030 р боротьба проти тютюну повинна стати пріоритетом для урядів і населення в усьому світі. На сьогоднішній день виконання цього завдання в строк знаходиться під питанням.


Країни повинні реагувати на тютюнову епідемію шляхом повноцінного здійснення РКБТ ВООЗ і максимально можливого впровадження заходів MPOWER, що передбачає розробку, впровадження та контроль за дотриманням найбільш ефективних заходів політики по боротьбі проти тютюну, покликаних скорочувати попит на тютюн.

Батьки та інші представники громадськості повинні також вживати заходів щодо зміцнення власного здоров'я і здоров'я своїх дітей, захищаючи їх від шкоди, завданої тютюном.

80 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

Адреса :
м. Київ, бульвар Академіка Вернадського, 16 В
(вхід з двору Європейського Університету)

Телефонуйте:
Тел.: +38 044 362 45 20

Для листувань:
03115, а/с 74, office@100lifekyiv.org

© 2018-2019 БО "100 відсотків життя.
Київський регіон". Сайт створено на Wix.com

150х56.jpg